اخبار گالری ها، اخبار مربوط به بلست، اخبار هنری، اخبار هنری جهان، اخبار هنری کشور

درخشش هنر ایرانی در دهمین نمایشگاه بین المللی هنر مالزی

به گزارش ایرنا، در این نمایشگاه که از آن به عنوان ‘آرت اکسپو’ مالزی نیز نام برده می شود، ۶۰ گالری مختلف از ۳۰ کشور بیش از دو هزار اثر شامل نقاشی، مجسمه، عکس و سایر آثار هنری را در معرض دید علاقمندان قرار دادند.
در این نمایشگاه آثاری از ‘مجتبی رستمی’ طراح و نقاش ایرانی فارغ التحصیل هنرهای تجسمی در غرفه ای با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کوالالامپور عرضه شده و به نمایش درآمده است.
این نمایشگاه با حضور ‘سیدفیض الدین پوترا’ ولیعهد ایالت پرلیس مالزی، رئیس انجمن هنر و فرهنگ مالزی – چین، رئیس شئرای هنر بصری مالزی و رئیس ماترید گشایش یافت.
‘محمد علی سابقی’ رایزن فرهنگی ایران در مالزی در سخنانی در حاشیه این نمایشگاه، گفت: مالزی به دلیل رشد اقتصادی که در چند دهه گذشته داشته، در زمینه هنری نیز سرمایه گذاری خوبی کرده و تاکنون ۱۰ دور از این نمایشگاه برگزار شده که هنرمندان ایرانی همواره بخشی از توجه علاقمندان به آثار هنری را در این نمایشگاه به سمت خود معطوف داشته اند.
وی با معرفی هنر به عنوان بهترین ابزار انتقال فرهنگ و برقراری رابطه با ملت های دیگر، تصریح کرد: در این دور از نمایشگاه بین المللی هنر مالزی، یک هنرمند ایرانی با سبک جدیدی شرکت کرده که آثار وی در ساعات نخستین این نمایشگاه مورد توجه قرار گرفت.
در این نمایشگاه که تا روز یکشنبه هفته آینده ادامه دارد، ‘مجتبی رستمی’ طراح و نقاشی ایرانی نیز به عنوان نماینده ایران، ۶ اثر از نقاشی های خود را که در سبک افشانه خلق شده است، به معرض نمایش گذاشته است.
سبک خاصی نقاشی های این هنرمند ایرانی که افشانه نام دارد و خود خالق این سبک بوده است باعث جذب شمار زیادی از علاقمندان به اثر نقاشی شد.
مجتبی رستمی طراح و نقاش ایرانی فارغ التحصیل هنرهای تجسمی که از طرف رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی در این نمایشگاه شرکت کرده است نیز به خبرنگار ایرنا گفت: آثار من در سبک افشانه است که این سبک ابداع شخصی من بوده و آن را نیز به ثبت رسانده ام.
وی گفت: که این تکنیک با پاشیدن رنگ روی بوم اتفاق می افتد و هیجان و حرکت رنگ را در اثر می توان مشاهده کرد.
رستمی که از سال ۱۳۸۶ در این سبک مشغول به فعالیت بوده و در سال ۱۳۸۹ نیز این سبک را به نام خود ثبت کرده است، در ادامه تصریح کرد: مسائل اقتصادی تا حدودی اقتصاد هنر را تحت تاثیر قرار داده و فروش را کاهش داده است، اما در همین شرایط نیز می توان آثار هنری را به فروش رساند و باعث ارزآوری برای کشور شد.
دارنده مقام نخست تصویرسازی آیات قرآنی در سال ۱۳۸۸، طراح لوگوی صلوات در سال ۱۳۸۹، و نامزد دریافت تندیس موزه هنرهای مقاومت در سال جاری در خصوص نقش هنر در تعامل بین کشورها، گفت: ارتباطات باعث پیشرفت است و در عرصه هنر این تعاملات می تواند باعث رونق هنر شوند.
نمایشگاه بین المللی هنر مالزی از سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون ۱۰ دوره این نمایشگاه بین المللی با هدف ترویج فرهنگ و همچنین توسعه اقتصاد هنر برپا شده است.
برخلاف برخی از نمایشگاه های بین المللی هنری که هزینه ورود قابل توجهی دریافت می کنند، به عنوان مثال هزینه ورودی نمایشگاه هنر سنگاپور ۲۰ دلار و هنگ کنگ بیش از ۳۰ دلار است، اما ‘آرت اکسپو’ مالزی در ۱۰ دوره از برگزاری این نمایشگاه هزینه ورودی برای بازدید از آثار ارائه شده دریافت نکرده است.
در این دور از نمایشگاه بین المللی هنر مالزی که به مدت چهار روز در مرکز همایش های و نمایشگاه های سازمان ملی توسعه تجارت مالزی (ماترید) در حال برگزاری است، علاوه بر ایران هنرمندانی از دیگر کشورها از جمله اندونزی، تایلند، فیلپیین، میانمار، ژاپن، سوئیس، سنگاپور، چین و ویتنام نیز حضور دارند.
آساق**۲۴۱**۱۶۱۱**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

درباره نویسنده

این سایت دریچه ای است بسوی هنر فردا هنری که در جای جای این کشور پهناور امید به آینده ای دوخته که در بهترین شرایط بتواند حیات خود را اصلاح نماید و آینده ای آباد و روشن را برای ایران اسلامی رقم بزند