اخبار هنری کشور

آبرنگ‌هاى ذى نورى یک آبرنگ به صورت خاص

عطاالله ذی نوری در مورد آثار تازه‌اش در این نمایشگاه گفت: سعی کرده‌ام سوژه آثارم در هر نمایشگاه تازه باشد اما سبک، تکنیک و اجرا همانند آثار نمایشگاه‌های قبلی‌ام است. آثارم در این نمایشگاه تنوع موضوعی بسیاری دارد و شامل بناهای تاریخی، گل، میوه و طبیعت است.

او که در کنار آثار تازه‌اش، پنج اثر خوشنویسی و پنج تابلوی نقاشی آبرنگ از کارهای گذشته‌اش در ابعاد کوچکی ارائه داده است گفت: در کنار آثارتازه‌ام آثاری را با هدف مرور به گذشته ارائه داده‌ام. این آثار قدیمی شامل نقاشی‌ها و خوشنویسی‌هایی است که از سال ۱۳۵۵ به بعد کار شده‌اند. آثار خوشنویسی بر گرفته از اشعار شعرای بزرگی چون صائب تبریزی، هاتف اصفهانی، سعدی، حافظ است که به صورت چلیپا با خط نستعلیق به نمایش گذاشته‌ام.

با وجود شره‌های رنگ، محدودیت‌ها و سختی‌هایی که تکنیک آبرنگ بوجود می‌آورد، ذی نوری در این نمایشگاه آثاری با جزییات فراوان بصورت رئالیسم و فتو رئالیسم ارائه داده است، او در مورد ثبت جزییات کامل در آثارش گفت: من سعی می‌کنم فرم دقیق سوژه مورد نظر را نقاشی کنم. شاید بنظر سخت بیاید اما تجربه در این امر باعث می‌شود که کار تمیز و با جزییات کامل انجام شود.

این هنرمند پیشکسوت در نقاشی‌هایش سعی می‌کند خودش را در دل سوژه قرار دهد برای مثال او در آثاری که بناهای تاریخی چون کاخ گلستان را به تصویر کشیده است در مکان حاضر شده و طراحی اولیه آن را بر روی کاغذ نقش کرده است و بعد به کمک عکس‌هایی که خود ثبت کرده سوژه را بطور کامل به تصویر کشیده است. از نظر وی با یک عکس نمی‌توان کل بنا را به تصویر درآورد زیرا اگر از لنز دوربین واید استفاده شود اثر دفورمه شده و جزئیات آن به چشم نمی‌آید. او لنز نورمال را برای عکس گرفتن از این بنا‌ها انتخاب کرده به همین منظور از هر مکان چند تصویر ثبت می‌کند تا کار راحت‌تر انجام گیرد.56947_635667802503477701_l

درباره نویسنده

این سایت دریچه ای است بسوی هنر فردا هنری که در جای جای این کشور پهناور امید به آینده ای دوخته که در بهترین شرایط بتواند حیات خود را اصلاح نماید و آینده ای آباد و روشن را برای ایران اسلامی رقم بزند